امروزه کمتر کسی است که دست کم یکبار واژه پلان یا نقشه ساختمانی به گوشش نرسیده باشد. این لغت که معادل انگلیسی آن plan میباشد درواقع نقشه معماری ساختمان است. درواقع پلان را می‌تان اینگونه برداشت  کرد که گویی سقف بنا برداشته شده و از بالا آن را می‌بینیم.

پلان انواع مختلف دارد که بر حسب کاربرد نام آن تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال پلان تاسیسات به نقشه‌ای از ساختمان گفته می‌شود که تاسیسات آن را با علائم و اختصارات به‌خصوص نمایش می‌دهد و منحصرا مورد استفاده مهندسین تاسیسات ساختمانی قرار می‌گیرد، اما پلان معماری به نقشه‌ای از همان ساختمان گفته می‌شود که توسط طراح معمار ارائه شده و درآن کلیه فضاها و ارتباطشان و همچنین بازشوها نمایان می‌شود.

تنها پلان معماری است که در اختیار مخاطب یا همان کارفرما قرار می‌گیرد، چرا که طراحان در آن کمتر از علائم استفاده می‌کنند و درکش نیز آسان‌تر است.

طراحان عرصه معماری با بهره‌گیری از تخصص و تجربه خود بنا را طراحی کرده و تمامی پلان‌ها را به‌صورت مجزا ترسیم می‌کنند، گرچه محاسبات ساختمانی اساسا در حیطه تخصصی مهندسی عمران می‌باشد اما معماران همواره با تسلط نسبی بر جنبه‌های مختلف ساختمان سازی، تمامی جوانب را در نظر می‌گیرند.

به‌عنوان مثال طراحی پلان ستون‌گذاری و یا پلان برق‌کشی ساختمان هریک مربوط به شاخه‌های مختلف معماری است اما طراح معمار هنگام طراحی پلان با دانشی که به تجربه رسیده می‌تواند مسیر لوله‌ها و داکت‌های تاسیساتی را پیش‌بینی کند و در صورت تایید نهایی مهندس تاسیسات به اجرا می‌رسد.

گروه طراحی معماری ایده در زمینه طراحی پلان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

ما در گروه طراحی ایده، تجربه و خلاقیت را ترکیب کرده و اکسیری جادویی از طرح‌ها و ایده پردازی‌ها به دست می‌آوریم که ماحصل آن سازه‌ای کم نظیر و طرحی جاودان خواهد بود. ما اینجاییم تا بنای شما را همانند آثار هنری مشهور جهان، بی قیمت کنیم.

سابقه طراحی پلان این گروه با تاریخ اجین نمی‌شود، چرا که فارغ از بعد زمان کوشیده و صفحات خالی را پر از خطوط ارزشمند کرده است. رقص قلم روی کاغذ نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند که میان این دیوارهای خلاقانه قرار است چه روی دهد؟ درمان؟ آموزش یا زندگانی؟

البته که مهارت در طراحی حرف اول را می زند. خواه طراحی مسکونی باشد خواه درمانی. طراح معمار خوب کسی است که مهارت کافی را در زمینه مورد نظر به دست آورده و به استانداردها و ضوابط حیطه فعالیت خویش آگاهی داشته باشد. طراحان در گروه تخصصی معماری ایده، با به سرانجام رساندن پروژه‌های متفاوت و بی نظیر خود و جلب رضایت کارفرمایان نشان داده‌اند که تجربه و تخصص چشمگیری در طراحی انواع پلان دارند.